Gönderen Konu: arabayı devrinde sürmek nedir ?  (Okunma sayısı 19034 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı minerva

• Yeni Üye
  • Teşekkür
  • -Etti: 0
  • -Edildi: 0
arabayı devrinde sürmek nedir ?
« : Temmuz 23, 2010, 13:51:22 »
Acemi bir sürücüyüm baştan söyleyim.2 tronic aracımı en doğru şekilde sürmeyi öğrenmeye çalışıyorum yaşadığım en önemli sıkıntılar örneğin viraja yaklaşıyorum hızımı azaltıyorum çünkü bir kere yüksek hızla girdim ve savruldum nerdeyse ama yanımdaki arkadaş ben hızımı azaltırken arabanın devrini düşürme gibi uyarılarda bulunuyor.Arabayı devirli sürmekte kastımız nedir ? otomatikte kullanıyorum iyice alışana kadar da bu şekilde kullanacağım ama devirli kullanmakta istiyorum mesela vites nerelerde düşürülür nerelerde yükseltilir bu konularda bilgim yok bilgi verirseniz sevinirim,teşekkür ederim.
207 trendy 90hp 2tronic eritre kırmızısı

Çevrimdışı samet34

• Forumun Müdavimi
  • Teşekkür
Ynt: arabayı devrinde sürmek nedir ?
« Yanıtla #1 : Temmuz 23, 2010, 14:51:29 »
evet abla senin işin çok zor  ;)

1- virajda gaz kesme viraja girmeden hızını ayarla viraja girdikden sonra ne firene bas nede gazdan çek ayğını bilmiyorum benim tabirimse vurucağını bilsen bile firene basma firene basarsan aracın savrulur hakimiyet etmen zor olur.

2- vites düşürme ranpada aracın gaz yemiyorsa devrinin düştüğünü anlıyorsan yani arabanın çekişi düştüyse vites ufalta bilirsin.

3- rahat devirli gitmek istiyorsan 2500 veya 3000 devirde vides attır aracını fazla zorlama hem güvenlik için hemde yakıt için.

bunlar benim şahsi bilgim ve inancım yardımcı olmak istedim. keyili sürüşler ve keyifli formlar
207 siyah 1.6hdi

Çevrimdışı Degonet

• Acemi Üye
  • *
  • Teşekkür
  • LPG RULLLLZZZ
« Yanıtla #2 : Temmuz 23, 2010, 15:04:03 »
aramıza hoş geldiniz önce.
arkadaşınız şunu demiş olabilir.
örneğin 5 vitesle gidiyordunuz hızınız 100 ve devriniz (devir saati hız satinin yanındaki o 3 ü gösteriyor diyelim biz buna 3000 devir diyoruz.) ilerde viraj gördünüz. firene basmaya başladınız araba 70 oldu ve devriniz 2 ye doğru düşüyor yani 2000 devire düşüyor ne yapmanız lazım arabayı 4 e atmanız lazım böylelikle devriniz tekrar 3000 seviyelerine çıkar. biraz daha yavalşadınız hızınız 50 oldu araba devir düşürüyor ne yapıyoruz 3 e atıyoruz ve devriniz yine 2500-3000 seviyelerine çıkıyor..
yani anlayacağınız 5 viteste 100le giderken hızınızınızı 50 düşürürseniz vites küçültmeniz gerekir. yoksa devir kaybedersiniz arabanızın motoru silkeleme, saçmalama olayına girer.
bu söylediklerim manuel vites kullanımında geçerlidir. ama 2 tronik nasıl bir sisteme sahip bilemiyorum. bilen arkadaşlar varsa yardım ederlerse sevinirim. bizde öğrenmiş oluruz.
Peugeot 1.4 16V Trendy (90)

Çevrimdışı minerva

• Yeni Üye
  • Teşekkür
« Yanıtla #3 : Temmuz 23, 2010, 16:35:59 »
Bilgi veren arkadaşlara çok teşekkür ederim en azından bu devir olayını birazcık anlamış oldum ve viraja girerken neden savrulduğumu öğrendim  ???
207 trendy 90hp 2tronic eritre kırmızısı

Çevrimdışı caglarfidan

• Usta Üye
  • Teşekkür
« Yanıtla #4 : Temmuz 30, 2010, 14:08:56 »
benzinli 207 için en ideal devirler 2500 3000 arasıdır, bu devirlerde vites yükseltmeyer özen gösterin :)

virajlara gırerkende girmeden önce yavaşlayıp vitesi gereken vitese düşürüp o şekilde girin sıkıntı olacağını zannetmiyorum :)

Çevrimdışı egeaegean

• Acemi Üye
  • *
  • Teşekkür
  • Trendy 1.4 16V 90 HP
« Yanıtla #5 : Temmuz 31, 2010, 09:51:08 »
motor sesine göre de hareket edebilirsiniz, bu zamanla kazanılıyor.. bir de virajlarla ilgili benim ilk öğrendiğim şey şu idi, virajlara hafif frenle gir hafif gazla çık..

Çevrimdışı fatihRC

• Forumun Müdavimi
  • Teşekkür
  • # Benim Aslanım #
« Yanıtla #6 : Temmuz 31, 2010, 10:35:40 »
Dizeli bilmem ama benzinlide,devirli kullanmak devirsiz kullanmaktan daha iyidir.
Çok devirsiz kullanılırsa motor ömründen gider,he benzinden tasarruf edersin ama motordan gider.
Golf 7 TDİ DSG Highline
207 RC Le Mans
C4 Coupe VTS
C3 Sensodrive

Çevrimdışı caglarfidan

• Usta Üye
  • Teşekkür
« Yanıtla #7 : Ağustos 02, 2010, 02:48:27 »
Dizeli bilmem ama benzinlide,devirli kullanmak devirsiz kullanmaktan daha iyidir.
Çok devirsiz kullanılırsa motor ömründen gider,he benzinden tasarruf edersin ama motordan gider.

bence 2500 devir yeterli..
2500 den sonra arabada yakıt sarfıyatı artıyo.. zaten 2000 3000 arası en ıyı torku uretıyo 90 bg lık benzınlıler.
sanmıyorum aracın motor omrunden gıtsın?

Çevrimdışı 207tronic

• Yeni Üye
  • Teşekkür
« Yanıtla #8 : Ağustos 02, 2010, 07:41:54 »
Acemi bir sürücüyüm baştan söyleyim.2 tronic aracımı en doğru şekilde sürmeyi öğrenmeye çalışıyorum yaşadığım en önemli sıkıntılar örneğin viraja yaklaşıyorum hızımı azaltıyorum çünkü bir kere yüksek hızla girdim ve savruldum nerdeyse ama yanımdaki arkadaş ben hızımı azaltırken arabanın devrini düşürme gibi uyarılarda bulunuyor.Arabayı devirli sürmekte kastımız nedir ? otomatikte kullanıyorum iyice alışana kadar da bu şekilde kullanacağım ama devirli kullanmakta istiyorum mesela vites nerelerde düşürülür nerelerde yükseltilir bu konularda bilgim yok bilgi verirseniz sevinirim,teşekkür ederim.

merhaba,
arkadaslar devir konusunu aciklamislar. ama zaten araci otomatik modunda kullandiginiz zaman, ayaginizi gazdan cekince, sanziman adi üstünde otomatik olarak vitesi düsürecektir...ama siz motorun devrini düsürmek istemez yada aniden bir alt vitese atip hizlanmak isterseniz, direksiyonun arkasindaki zimbirtilardan soldakini otomatik modda ikende kullanabilirsiniz.(sagdaki bir üst vitese atar ama o da otomatik modda calismaz)
selamlar

Çevrimdışı fatihRC

• Forumun Müdavimi
  • Teşekkür
  • # Benim Aslanım #
« Yanıtla #9 : Ağustos 02, 2010, 09:25:50 »

bence 2500 devir yeterli..
2500 den sonra arabada yakıt sarfıyatı artıyo.. zaten 2000 3000 arası en ıyı torku uretıyo 90 bg lık benzınlıler.
sanmıyorum aracın motor omrunden gıtsın?

Çoğu insan tasarruf olması için 1800-2500 d/dk kullanıyor alt devirlerde ve vites büyük tutuyorlar buda motora %5 zarar vermekte ve motor sağır olmaktadır.
Ama motoru daha yüksek devirlerde kullanıldığı  zaman %3 zarar vermekte,benzin yakar ama sağır olmaz.
Benzinli araç biraz devir çevirmeli  ;)
Golf 7 TDİ DSG Highline
207 RC Le Mans
C4 Coupe VTS
C3 Sensodrive

Çevrimdışı CeM

• Forumun Demirbaşı
  • Teşekkür
  • 2008 1.6 Hdi Premium+sunroof+16''
« Yanıtla #10 : Ağustos 03, 2010, 09:38:35 »
Kim ne derse desin ne kadar yuksek devir o kadar fazla benzin ...
Dizelleri zaten soylemiyorum düşük devirden hiçbirşey olmaz 1200 devir 1800 devir arası kullanıyorum , benzinlilerde de 2500 maksimum 3000 devrinde kullanmak yakıt tasarrufu sağlar ...
Tabi bu durumlar dik yokuşlar yada aşırı yuk durumu haricinde ...

Çevrimdışı karsiyakaliozi

• Deneyimli Üye
  • **
  • Teşekkür
« Yanıtla #11 : Ağustos 04, 2010, 16:49:54 »
en onemli kriter viraja girmeden arac hızıyla ılgılı işinizi bitirin önden çekişli araclarda viraj içinde hız kesme aracın savrulmasına neden olur yuksek hızlarda daha tehlikeli bicimde olur aracı zamanla tanıdıkca uygun devri ayarlarsınız ani harekeltlerden kacının ani gaz verme ani gaz kesme ani fren  gibi pedallara yumusak davranın selamlar

Çevrimdışı fatihRC

• Forumun Müdavimi
  • Teşekkür
  • # Benim Aslanım #
« Yanıtla #12 : Ağustos 04, 2010, 16:56:57 »
Dizelleri zaten soylemiyorum düşük devirden hiçbirşey olmaz 1200 devir 1800 devir arası kullanıyorum , benzinlilerde de 2500 maksimum 3000 devrinde kullanmak yakıt tasarrufu sağlar ...

Dizelde zaten düşük devir kullanıcaksın dediğin gibi.Zaten yüksek devirde bir işe yaramıyor dizelde.
Golf 7 TDİ DSG Highline
207 RC Le Mans
C4 Coupe VTS
C3 Sensodrive

Çevrimdışı samet34

• Forumun Müdavimi
  • Teşekkür
« Yanıtla #13 : Ağustos 09, 2010, 09:26:28 »

Dizelde zaten düşük devir kullanıcaksın dediğin gibi.Zaten yüksek devirde bir işe yaramıyor dizelde.

fatih abi benim eniştem motor ustası dizel araçlarda vites attırırken 3000 devir görsün araba diyor turbo devreye girsin dedi yoksa enjektörmü dedi valla tam hatırlamıyorum bunlar yamulma mı ne yapıyormuş galiba
207 siyah 1.6hdi

Çevrimdışı fatihRC

• Forumun Müdavimi
  • Teşekkür
  • # Benim Aslanım #
« Yanıtla #14 : Ağustos 09, 2010, 10:16:36 »

fatih abi benim eniştem motor ustası dizel araçlarda vites attırırken 3000 devir görsün araba diyor turbo devreye girsin dedi yoksa enjektörmü dedi valla tam hatırlamıyorum bunlar yamulma mı ne yapıyormuş galiba
Doğrudur ama turbolar 1600 devirlerde açıyor 3000 den öncede vites atılır
Golf 7 TDİ DSG Highline
207 RC Le Mans
C4 Coupe VTS
C3 Sensodrive