Gönderen Konu: motor yağının beyazlaşması  (Okunma sayısı 4388 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Crazy Frog

• Genel Moderator
  • Forumun Demirbaşı
  • Teşekkür
  • -Etti: 1
  • -Edildi: 2
  • 207 1.4 HDI Trendy
motor yağının beyazlaşması
« : Mart 17, 2008, 11:48:06 »
4815162342 sana bi soru.. arkadaşın rx-8 inin yağ çubuğunu çıkarınca bembeyaz kuyruk yağı gibi olduğunu gördük..sildik bi daha soktuk,çıkarınca yine öyle.. Anlamda veremedik.. Neden olabilir sence bu? mesela bu rotary motorların yağ haznesinin yakınında ne var? yağ haznesi çatlayıp da su mu aldu içine vs diye düşündük.. yağ haznesinin oralarda ne var ne yok biliyomusun?

4815162342

• Ziyaretçi
« Yanıtla #1 : Mart 17, 2008, 16:36:58 »
4815162342 sana bi soru.. arkadaşın rx-8 inin yağ çubuğunu çıkarınca bembeyaz kuyruk yağı gibi olduğunu gördük..sildik bi daha soktuk,çıkarınca yine öyle.. Anlamda veremedik.. Neden olabilir sence bu? mesela bu rotary motorların yağ haznesinin yakınında ne var? yağ haznesi çatlayıp da su mu aldu içine vs diye düşündük.. yağ haznesinin oralarda ne var ne yok biliyomusun?
yağ cubugundakı o beyaz renktekı yag buyuk bır probleme ısarettır, ayrıca motor yagını bı degıstırıp kopuk yapıp yapmadıgına bir bakmakta gerekır... kopukluyse buda buyuk bıs sorundur... motoru once bı gzole muayene edın, herhangı yerde yağ kaçağı varmı bakın, -bir çatlak varsa dışarıya sızıntıda olacaktır zaten- en kısa zamanda servıse goturmek en mantıklısı ama... tam olarak bu sorunla daha once hıc karsılasmadım, daha once yağ değişimi kac bınde yapıldı? yanı yağ kac bın km dır kullanılıyor?? motorda herhangı bır modıfıkasyon varmı? araç harareti genel olarak belirli bır duzeydemı? bu soruların cewabı onemlı, motor yağının kullanıldıkça kalınlaşması bilinen bir sorundur zaten ,ama beyaz renkte ve cok koyu kıvamlı olmazı gercek ten tahmınımce buyuk bır sorun olduguna ısaret, daha once yağ kıvamı nasıldı onuda bılmek gerekır...bır dahakı sefere yag cubugunu cıkardıktan sonra bezle deıl elınızle sılın ve bakın bakalım yagın ıcerısınde herhangı sert yabancı cısım varmı... bu konu uzerınde bıraz arastırma yapmam lazım... dedim ya daha once karsıma cıkmadı hıc...

Çevrimdışı Crazy Frog

• Genel Moderator
  • Forumun Demirbaşı
  • Teşekkür
  • -Etti: 1
  • -Edildi: 2
  • 207 1.4 HDI Trendy
« Yanıtla #2 : Mart 18, 2008, 09:25:12 »
yağını daha yeni koymuş arkadaşım.. daha doğrusu böyle koyu kıvamlı beyaz olduunu görünce servise gidiyo, onlarda yağı boşaltıp yenisi ekliyolar 500 km sonra gel diyolar.. bana da büyük bir sorun gibi geldi. aklımıza da ilk gelen radyatör suyunun yağ haznesine karışması oldu. benzin yağı köpürtmez heralde değil mi?
arabada yağ sızıntısı yok. dün arabayı çalıştırıp bi kaç saat bekletcekti bakalım sonuç ne oldu sormadım daha. arabada zaten türkiye de az bakalım problemi hemen bulabilecekler mi. cevabını bekliyorum
« Son Düzenleme: Mart 18, 2008, 09:46:28 Gönderen: assurdo »

4815162342

• Ziyaretçi
Ynt: motor yağının beyazlaşması
« Yanıtla #3 : Mart 18, 2008, 10:10:07 »
benzın karısmıs olsa yağa yağ incelir , dolayısıyla hararet artar... eğer soğutma suyu karıştıysa bunun nedenı motor bloğundki bir çatlak olabilir... dediğim gibi bununla ilgili iyi bir araştırma lazım , çünkü az rastlanan bir olay, ama bırde su varkı genel olarak otto motorlar uzerınde konusuyoruz , bir wankel de de bunun boyle olmaması lazım ama, yinede o da bir etken olabilir... 
arabayı çalıştırıp yenı yağ ile bı kac yuz km yapmak en ıyısı , tekrarlamaz umarım ama tekrarlarsa kötü...

4815162342

• Ziyaretçi
Ynt: motor yağının beyazlaşması
« Yanıtla #4 : Mart 18, 2008, 17:08:33 »
bu gun bı ustaya sordum bana ılk soyledıı sey, araba yagı ne zamandır kullanıo ? ve kopuklenme oluomu oldu ? yanıtını veremedım tabı kopuklenme yok dedım, ama yağ neden beyazlaşır, deyince ya yağı haddinden fazla kullandı dedı, ya yanlıs yağ koymuslardır arabaya dedı yada yağa yabancı madde karısmıstır dedı, (bunun ıcınde yağa su gıbı bısey karısması lazım ki ozamanda köpürür) neyse asıl ustunde durulması gereken sey, eger bu tekrar etmesse buyuk ıhtımalle bır oncekı yag degısımınde , yanlıs yağ kullanımından kaynaklanan bı sorun olmustur dıe tahmın edıorum ben...